قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
دوشنبه , نوامبر 19 2018
خانه / درب کرکره ای / آموزش نصب کرکره برقی / آموزش نصب کرکره برقی
نصب درب کرکره ای
نصب درب کرکره ای

آموزش نصب کرکره برقی

موتور کرکره برقی توبولار:

موتو کرکره برقی توبولار  یا tubular motor ، به موتور هایی گفته می شود که به شکل لوله ای ( استوانه ای شکل ) بوده و برای رول کردن هر چیز به دور لوله ( * لوله یا شفت ) از آنها می توان بهره برد . این موتورها درون لوله ای استوانه ای شکل و آهنی ( شفت ) ، پیچ میخورند و با چرخیدن موتور ، لوله ی آهنی ( شفت ) هم میچرخد و تیغه هایی که بر لوله ی آهنی ( شفت ) پیچ خورده اند به دور آن می چرخند و باعث بازشدن درب یا به اصطلاح بالا رفتن درب  کرکره ای می گردند . و به همین طریق ، زمانی که موتور کرکره برقی توبلار حرکت معکوس انجام می دهد ، سبب بسته شدن درب یا به اصطلاح پایین آمدن درب کرکره ای میگردد  . موتور کرکره برقی توبولار ، استفاده بسیار زیادی در دربهای کرکره ای اتوماتیک رول شونده و کرکره های برقی دارد . واژه کلیدی Tubular  در زبان پارسی به معنای لوله ای شکل می باشد . موتورهای توبولار با گشتاوری ۳۰Nm تا ۳۰۰Nm در بازار موجود می باشد.  معمولا بیشترین بهره از موتور کرکره برقی توبولار، استفاده از موتور ۱۲۰ نیوتن یعنی موتور توبولاری با گشتاور ۱۲۰ نیوتن متر میباشد.

(*  آیا نمی دانید شفت چیست ؟ و تصویر آن را ندیده اید ؟ لطا این لینک را کلیک کنید : شفت کرکره برقی )

کالاهای درون بسته بندی موتور کرکره برقی توبولار :
– موتور توبلار ( با گشتاوری ۳۰Nm تا ۳۰۰Nm )
– خلاص کن ( ابزاری برای بازوبسته کردن درب به صورت دستی )
– خار و بست
– تاج و آداپتور موتور کرکره
– آچار مخصوص تنظیم میکروسوئیچ ها
– پایه ای ستاره شکل یا کتابی

و البته ابزار و کالایی که باید به صورت جدا گانه خریداری شده باشد :


ابزار و کالای اجرا و نصب کرکره برقی :

  1.  ریموت ( کنترلر که با زدن یک کلید درب بازوبسته می شود )
  2.  برد ( ریسیور یا مرکز کنترل : دریافت کننده ریموت کنترل )
  3.  صفحه پلیت ( برای اتصال موتور و لوله به چارچوب )
  4.  اندکپت یاتاقان ( یا همان بلبرینگ )

 


راه و روش اندازه گیری درب کرکره ای و سفارش دادن کالای کرکره برقی :
معمولا اندازه ای که مشتری گرفته و به تولیدکننده کرکره برقی اعلام میکند . اندازه ی پشت تا پشت ریل ( عرض کار ) می باشد و قیمت کرکره برقی هم بر اساس متر مربع حاصل جمع و ضرب ارتفاع ( درازای کار ) در عرض ( پهنای کار = اندازه پشت تا پشت ریل ) محاسبه میگردد. اگر اندازه  پهنای دهانه درب کرکره برقی قبل از آهن کشی انجام شود، باید به اندازه قوطی مورد استفاده نیز توجه گردیده و اندازه ی آن از عرض دهانه ( پهنای کار ) کم شود. مثلا اگر قرار است جهت آهن کشی از قوطی (۴ در ۴) استفاده شود و عرض دهانه ۴۰۰ سانتی متر ( چهار متر ) می باشد. اندازه ی پشت تا پشت ریل کرکره برقی پس از کثر  ۲ تا ۴ سانتی متر ( اندازه قوطی آهنی )، ۳۹۲ سانتی متر خواهد بود. همچنین توصیه می شود اندازه ۳۰ سانتی متر به ارتفاع مورد نیاز کرکره برقی جهت رول شدن تیغه های کرکره دور شفت ( یا لوله ) اضافه شود.

نصب کرکره برقی

گام نخست : آهن کشی ریل های طرفین و کناری کرکره

ابتدا باید این و اون ور که ریل های کرکره برقی قرار گرفته شده اند در آن محل نصب و متصل گردیده آهن کشی شود. برای این کار معمولا از قوطی های (۴*۴) استفاده میشود. ریل های کرکره برقی بر روی این قوطیها پیچ میخورند.
* توجه کنید این قوطیها باید به طور کامل ایستا و عمودی ( شاقول شده , برای تراز کردن صفحه پلیت ها از شلنگ تراز استفاده کنید.) نصب گردد تا پس از راه اندازی کرکره برقی، تیغه های کرکره برقی بتواند در داخل ریل به راحتی بالا و پایین شود.

گام دوم : نصب صفحه پلیت

پس از نصب قوطیهای آهنی ، در قسمت بالای آن ها , صفحه پلیت جای میگیرد . صفحه پلیت باید به خوبی به قوطی جوش شده باشد . با توجه به اینکه همه ی وزن کرکره برقی را این نقطه جوش , باید تحمل کند ، توصیه می شود :  که جوشکاری رو به بالا انجام شود. و همچنین برای ترازکردن صفحه پلیت از شلنگ تراز بهره ببرید.
­­­­­­

 

 

گام سوم : نصب موتور کرکره توبولار داخل لوله یا شفت

موتور کرکره برقی را کنار لوله قرار می دهیم و پس از مشخص شدن محل پیچ ها جای آنهارا علامت گذاری می کنیم : محل آن ها را با یک ماژیک بر روی لوله علامت گذاری کنید سپس موتور  توبلار را از یک سو وارد لوله یا شفت کرده و آن را به لوله ( شفت ) پیچ میدهیم . و از سوی دیگر اندکپت را داخل می کنیم.

روش علامت گذاری جای پیچ ها بر روی لوله یا شفت

راه و روش اتصال ( برچسب ) موتور کرکره برقی توبلار به پایه ستاره ای شکل یا Star bracket  و بهره بری از خار و بست ها :

نصب اندکپتها :
در آغاز شفت اندکپت را به یکی از فلنجها جوش میدهیم ( اتصال میدهیم ) . و سپس شفت را از حلقه دوم فلنج ردکرده و اندکپت را درون لوله ( شفت ) وارد میکنیم و قطر داخلی فلنج دوم را به لوله یا شفت جوش می دهیم .

توجه کنید فلنج اول در داخل لوله میتواند بازی کند .  پس از مشخص کردن محل قرار گیری لوله ی کرکره برقی ، فلنج دوم  به شفت اندکپت دوم خال جوش می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محل جای گیری اندکپت و موتور توبولار در داخل لوله :

مطلب پیشنهادی

درب کرکره ای

کرکره برقی هوشمند

کرکره برقی هوشمند :               کرکره برقی هوشمند تولید …